Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Jak chronić metal przed korozją?

11 września 2022 jak chronić metal przed korozją


„Jak chronić metal przed korozją?” to pytanie, które zadaje sobie wiele osób pracujących na co dzień z tym materiałem. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najlepszymi metodami ochrony.

Czym jest korozja?

Korozja jest procesem stopniowego niszczenia się materiałów takich jak metal. Proces ten występuje poprzez stopniowe oddziaływanie czynników zewnętrznych na przedmiot. Korozja zachodzi pomiędzy powierzchnią materiałów a otaczającym je środowiskiem. Korozja jest procesem naturalnym, a więc nie da się jej całkowicie zatrzymać. Jednak możliwe jest opóźnienie tego procesu poprzez zastosowanie różnych działań. Wśród nich można wymienić między innymi ochronę oraz konserwację już istniejących przedmiotów.

Odpowiednie projektowanie

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć wiele metali, które są odporne na działanie korozji. Wśród nich można wskazać między innymi stal nierdzewną. Dlatego tak istotnym etapem zapobiegania korozji jest odpowiednie projektowanie przedmiotów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładność łączeń w poszczególnych elementach, ponieważ właśnie te części są najbardziej narażone na działanie korozji. Środowisko naturalne ma wpływ na wszystkie elementy przedmiotów stworzonych z metalu, dlatego podczas ich powstawania powinno się zadbać o odpowiednie dobranie metody obróbki cieplnej.

Stosowanie powłok ochronnych

Kolejnym skutecznym sposobem na ochronę metalu przed korozją jest stosowanie na jego powierzchni specjalnych powłok ochronnych. Dzięki nim możliwe jest zapobieganie zarówno korozji chemicznej, jak i elektrochemicznej. Wśród polecanych produktów można wskazać między innymi farby oraz lakiery o specjalnych właściwościach ochronnych, które w skuteczny sposób zabezpieczą metalową powłokę. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju produktów ograniczony zostanie niekorzystny wpływ działania czynników zewnętrznych na wyroby stworzone z metalu. Alternatywnym rozwiązaniem jest galwanizacja, czyli nakładanie dodatkowej warstwy innego metalu.

Umiejętna eksploatacja

W ochronie metalu przed korozją bardzo duże znaczenie ma także umiejętna eksploatacja oraz sposoby codziennego użytkowania przedmiotów stworzonych z metalu. Korozja pojawia się na metalowych przedmiotach, które mają codzienny kontakt z wilgocią, dlatego warto jej unikać. Na przykład w przypadku metalowych narzędzi bardzo duże znaczenie ma ich osuszanie po zakończeniu pracy. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne przedłużenie ich trwałości oraz dłuższe użytkowanie. Na mokrych i wilgotnych przedmiotach dość szybko pojawia się rdza.

Korozja elektrochemiczna

Bardzo często konieczne staje się także zapobieganie korozji elektrochemicznej, które najczęściej realizowane jest z wykorzystaniem metody katodowej. Wśród możliwych rozwiązań można wskazać używanie protektora, czyli warstwy zabezpieczającej, która pierwsza będzie celem korozji. Dzięki temu zapobiega się korozji konstrukcji właściwej. Kolejną metodą stosowaną w tym przypadku jest wykorzystywanie zewnętrznego źródła napięcia, czyli ochrony katodowej elektrolitycznej.

Redakcja autonaczas.net.pl

Dzielimy się zdobytym przez lata doświadczeniem i wiedzą o samochodach i motoryzacji. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek motoryzacyjnych i porad dotyczących lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pneumatyka w warsztacie
jak chronić metal przed korozją

Jesteś zainteresowany reklamą?