Data zmiany opon z letnich na zimowe nie budzi przeważnie kontrowersji. Gdy tylko zaczyna robić się zimno, my zaczynamy planować wizytę u wulkanizatora starając się uniknąć sytuacji, w której musielibyśmy poruszać się w letnich oponach po zaśnieżonej drodze. Gdy w grę wchodzi zmiana opon zimowych na letnie, sytuacja staje się zdecydowanie bardziej skomplikowana.
Po czym rozpoznać, że nadszedł czas na letnie opony?
Opony to jedyny punkt, w którym pojazd styka się z drogą, nic więc dziwnego, że nie tylko ich jakość i stan, ale również rodzaj ma wpływ na to, jak duży jest poziom bezpieczeństwa podróżnych. Mając tego świadomość trudno dziwić się, że pytanie o to, kiedy zmieniać opony na letnie, pada tak często. Eksperci dzielą się tu na kilka grup, zdecydowana większość przestrzega nas jednak przed stawianiem się u wulkanizatora natychmiast, gdy tylko zniknie pierwszy śnieg. Znacznie ważniejszym kryterium jest nie stan drogi, ale panująca na zewnątrz temperatura.
Ta graniczna jest opisywana na kilka sposobów, najczęściej wspomina się jednak o średniej temperaturze dobowej, która przekracza 7 stopni. Przyjęcie takiego założenia z pewności ochroni nas przed koniecznością poruszania się po drogach w oponach letnich, gdy powrócą przymrozki. Wymieniając opony na letnie zawsze warto też skontrolować datę ich produkcji. Przestrzega się przed stosowaniem jednego egzemplarza dłużej niż przez osiem lat nawet, jeśli opony nie prezentują się źle.
A może nie wymieniać opon na letnie?
Jednym z częściej pojawiających się pytań dotyczących wymiany opon, jest pytanie o to, czy poruszanie się po drogach w oponach zimowych zamiast letnich jest rzeczywiście tak złym pomysłem. Okazuje się, że tak. Jazda na oponach zimowych latem jest przede wszystkim pozbawiona uzasadnienia ekonomicznego. Nie tylko nie zwiększa naszego bezpieczeństwa, ale również skraca ich żywotność. Należy pamiętać też o tym, że decydując się na taki krok przyczyniamy się do zwiększenia ilości zużywanego paliwa. Najmocniejszy argument przemawiający przeciwko takiemu postępowaniu odnosi się jednak do naszego bezpieczeństwa. Latem opony zimowe wydłużają czas hamowania. We znaki może dać się nam również to, że stosunkowo słabo trzymają się drogi, o czym możemy przekonać się zwłaszcza na zakrętach.
Nie tylko wymiana – jak zadbać o opony latem?
Sama wymiana opon może nie być wystarczająca, jeśli chcemy mieć pewność, że letnie opony nie zawiodą nas w momencie zagrożenia. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że jesteśmy naprawdę bezpieczni, w pierwszej kolejności sprawdźmy kierunek toczenia opon. Jeśli nie jest on zgodny z wytycznymi producenta, opona szybciej się zużyje, a sama jej praca będzie zdecydowanie głośniejsza niż w innych okolicznościach. Dostrzegając ten błąd warto więc zrobić wszystko, aby się z nim uporać. Nie zapominajmy także o korzyściach, jakie niesie za sobą wyważanie kół. Tak opony, jak i felgi odkształcają się wraz z biegiem czasu, a tym samym bez ich regularnego wyważania nie ma co liczyć na równomierne toczenie. W innym wypadku opony szybciej się zużyją, a my odczujemy to choćby spalając więcej paliwa niż miało to miejsce do tej pory.