autonaczas.net.pl

Blog tematyczny o motoryzacji i lifestyle'u

Lifestyle

Z jakich alkomatów korzysta policja?

Z jakich alkomatów korzysta policja?

Kontrola trzeźwości realizowana przez policję to istotny aspekt dbania o zapewnienie bezpieczeństwa panującego na drogach, a także podczas organizacji imprez masowych czy badania trzeźwości uczestników przestępstw. Badania te realizowane są przy pomocy profesjonalnego sprzętu zapewniającego skuteczną kontrolę poziomu alkoholu w organizmie. Czym powinien charakteryzować się specjalistyczny alkomat wykorzystywany przez służby mundurowe i jakich alkomatów używa policja? Wszystkiego dowiesz się z przygotowanego przez nas artykułu!

Alkomat policyjny — czym powinien się charakteryzować?

Alkomat policyjny to profesjonalny sprzęt, który obejmuje szereg różnorodnych urządzeń wykorzystywanych przez policję i inne służby mundurowe. Tego typu alkomaty powinny posiadać atesty spełniające rygorystyczne normy — stanowią one bowiem gwarancję wysokiej niezawodności, dokładności i wiarygodności otrzymanych podczas realizowanego badania wyników. Alkomat policyjny powinien także zapewniać szybkość przeprowadzanych pomiaru oraz umożliwiać wykonywanie wielu pomiarów w ciągu jednego dnia, co okazuje się szczególnie przydatne podczas przesiewowych kontroli kierowców, pracowników czy uczestników imprez masowych. 

Alkomat policyjny — z jakiego sprzętu korzysta policja?

Alkomat policyjny to urządzenie pozwalające na badanie trzeźwości, które stosowane jest podczas realizacji różnego rodzaju działań kontrolnych. Policja wykorzystuje w swojej pracy trzy podstawowe rodzaju alkomatów policyjnych, które znajdują swoje zastosowanie w zależności od konkretnej sytuacji, a także etapu i przebiegu realizowanej kontroli. Do podstawowych rodzajów alkomatów policyjnych można zaliczyć:

  • Alkomaty przesiewowe

Alkomaty przesiewowe to urządzenia wykorzystywane przez policję, które znajdują swoje zastosowanie podczas przeprowadzania kontroli drogowych. Ich zastosowanie pozwala na badanie kierowców i ustalenie konieczności przeprowadzenia dalszego, bardziej szczegółowego badania.

  • Alkomaty podręczne

Dokładniejsze wyniki pozwalają uzyskać alkomaty podręczne, które wykorzystywane są podczas przeprowadzania kontroli trzeźwości kierowców samochodowych i rowerzystów. Ich ergonomiczna konstrukcja i niewielka masa sprawiają, że idealnie sprawdzają się one podczas pracy w terenie. 

  • Alkomaty stacjonarne

Alkomaty stacjonarne to wysokiej klasy urządzenia znajdujące się na komisariatach policji. Stacjonarne alkomaty policyjne to najdokładniejszy rodzaj alkomatów wykorzystywanych przez policję, który pozwala na uzyskanie rzetelnych wyników pomiarów trzeźwości — wyniki te są wiarygodne i mogą być wykorzystywane jako dowody w sprawach karnych, co jest potwierdzone wydanym dla nich certyfikatem. 

Alkomat policyjny i jego zastosowanie

Alkomat policyjny to wszechstronne urządzenie, które z powodzeniem wykorzystywane jest zarówno w profesjonalnych, jak i prywatnych zastosowaniach. Tego typu urządzenia stosowane są bowiem podczas codziennej pracy służb mundurowych podczas sprawdzania stanu trzeźwości kierowców i osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, a także stanowią doskonałe narzędzie do samokontroli kierowców przed rozpoczęciem jazdy. 

Udostępnij