Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Wymiana przedniej szyby w aucie – przyczyny, wykonanie i koszt

30 października 2023

Szyba samochodowa to element szczególnie narażony na uszkodzenia. Pęknięcia i uszczerbki powstają z powodu zderzenia na drodze lub uderzeń kamyków. Niesprawna szyba w aucie wymaga naprawy lub jej wymiany. Jazda autem w takim stanie, ze względów bezpieczeństwa, jest niedozwolona. Aby szybko i skutecznie zażegnać problem, powinno się zgłosić do najbliższego serwisu.

Kiedy i dlaczego trzeba wymienić szybę samochodową?

Uszkodzona szyba samochodowa stwarza poważne zagrożenie na drodze. Pęknięcia spowodowane kolizją z innym pojazdem nie są naprawiane, dlatego w tej sytuacji zawsze wymienia się szybę. Nawet niewielkie, z pozoru niegroźne tego rodzaju uszkodzenia, wcześniej czy później zrobią się większe. To samo dotyczy niektórych punktowych ubytków szkła, np. bardzo dużych, czy kilku znajdujących się blisko siebie. Szybę wymienia się też, gdy są na niej rysy, zamglenia i zmatowienia, które ograniczają widoczność. Po zauważeniu zmian na szybie, nawet tych niewielkich, trzeba niezwłocznie pokazać to specjalistom w warsztacie samochodowym. Wczesne wykrycie daje szansę na naprawę, która jest dużo mniej kosztowna niż wymiana szyby.

Gdzie wymienić przednią szybę samochodową?

Nie ma możliwości zrobienia tego samodzielnie w domowym garażu. Oprócz wiedzy i doświadczenia potrzebny jest zestaw odpowiednich narzędzi i akcesoriów, jak specjalny stojak, nożyki, przyssawki, dłuta, klucze, sznurek do wycinania szyby, narzędzia do tapicerki, klej, środki chemiczne itp. Dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem jest zlecenie wymiany dobremu warsztatowi, na przykład Autoglass: https://autoglass.pl/wymiana-przedniej-szyby/. Tym bardziej, że niektóre uszkodzenia można tam szybko naprawić bez wymiany szyby.

Koszty wymiany szyby

Koszt wymiany szyby zależny jest od modelu samochodu. Do nowego, luksusowego auta szyby kosztują niekiedy ponad 1000 zł. Do samochodu kilku, kilkunastu letniego, średniej klasy, za szybę zapłacimy 400-800 zł. W przypadku starego pojazdu koszt nowej szyby to 200-300 zł. Z samą usługę wymiany zapłacimy zapewne od 200 do 250 zł. Należy unikać wstawiania szyb używanych i nie certyfikowanych. Na szczęście powierzając wymianę specjalistom, mamy gwarancję doboru właściwych elementów i prawidłowego wykonania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja autonaczas.net.pl

Dzielimy się zdobytym przez lata doświadczeniem i wiedzą o samochodach i motoryzacji. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek motoryzacyjnych i porad dotyczących lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

części zamienne
Wynajem auta zastępczego
sakwy na motor

Jesteś zainteresowany reklamą?