Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Krótka historia motoryzacji – kiedy został wynaleziony pierwszy samochód?

17 sierpnia 2022 Historia motoryzacji

Myśląc o motoryzacji, należy przede wszystkim skupić się na kole. Gdyby nie ono, nie byłoby pojazdów mechanicznych. Oczywiście są to czasy bardzo zamierzchłe, a tak naprawdę motoryzacja bardzo szybko i dynamicznie rozwinęła się w ciągu stu pięćdziesięciu lat. Jak wygląda krótka historia motoryzacji? Kiedy został wynaleziony samochód ze spalinowym silnikiem?

Silnik spalinowy

Rewolucja przemysłowa miała miejsce w wieku XIX. To wówczas na całym świecie powstawały liczne projekty, których celem było ułatwienie codziennego życia. W 1870 roku rozpoczęły się pierwsze próby z wykorzystaniem silnika napędzanego benzyną. Oczywiście nie była to mocno skomplikowana konstrukcja, ale przecież od takich na początku wszystko się zaczyna. Już paręnaście lat później Marcus chciał stworzyć coś bardziej zaawansowanego i w tym czasie powstał tak naprawdę pierwszy samochód osobowy. Niezwykle istotne w tej historii jest to, że ta maszyna przetrwała po dziś dzień i można ją zobaczyć w Wiedniu w Muzeum Techniki.

Produkcja seryjnych samochodów

Stworzenie maszyny napędzanej benzyną nie świadczy jeszcze o tym, że auta były produkowane seryjnie. Choć większość osób pewnie myśli, że pierwszym pojazdem produkowanym seryjnie było auto Forda, to się myli. Wiosną 1901 roku zaprezentowano pojazd Oldmobile Curved Dash, który sprzedał się w ponad 400 egzemplarzach w ciągu roku. Na pewno wynik jest mało przekonujący, zważywszy, że samochody Forda sprzedawały się znacznie lepiej. Odstraszać mogła cena, która była dość wysoka, jak na tamte czasy. Jednak fakt jest taki, że to było pierwsze auto produkowane seryjnie na sprzedaż.

Tablice rejestracyjne i pierwszy wypadek śmiertelny

Historia motoryzacji to także informacja o tablicach rejestracyjnych, które są nieodłącznym elementem każdego auta. Pierwszy nakaz jazdy z tablicami rejestracyjnymi został wprowadzony w Paryżu w 1893 roku. Na tablicy musiały znaleźć się informacje identyfikujące właściciela pojazdu oraz samego auta. Po trzech latach ten obowiązek został wprowadzony na terenie Niemiec, a jeśli chodzi o Polskę, to miało to miejsce dopiero w 1922 roku. Przy okazji warto także wspomnieć o pierwszym śmiertelnym wypadku, który miał miejsce na drodze. Zdarzenie wydarzyło się bardzo wcześnie, bo w 1896 roku. Mieszkanka Wysp Brytyjskich została potrącona przez pojazd Anglo-French Motor Carriage Company, który poruszał się z prędkością 6 km/h. Kobieta zmarła po 6 godzinach od feralnego wypadku.

Sygnalizacja świetlna i jej początki

Poruszanie się samochodem jednoznacznie kojarzy się z sygnalizacją świetlną, którą można spotkać na całym świecie. System został pierwszy raz zamontowany w Londynie, a miało to miejsce w 1868 roku. Wówczas jedynie sygnalizator składał się z zielonego i czerwonego światła, a celem było usprawnienie wejścia w pobliżu pałacu westministerskiego. Niestety sygnalizacja przetrwała jedynie dwa miesiące, gdyż zniszczył ją wybuch gazu. Jeśli chodzi o elektryczny sygnalizator, to ten pojawił się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland w 1914 roku.

PROFESJONALNIKIEROWCY

Redakcja autonaczas.net.pl

Dzielimy się zdobytym przez lata doświadczeniem i wiedzą o samochodach i motoryzacji. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek motoryzacyjnych i porad dotyczących lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

części zamienne
Wynajem auta zastępczego
sakwy na motor

Jesteś zainteresowany reklamą?