autonaczas.net.pl

Blog tematyczny o motoryzacji i lifestyle'u

Motoryzacja

Konserwacja kierunkowskazów: sprawdzanie działania, wymiana żarówek i inne praktyczne wskazówki

Konserwacja kierunkowskazów: sprawdzanie działania, wymiana żarówek i inne praktyczne wskazówki

Mało kto na co dzień zastanawia się, w jakim stanie są kierunkowskazy w jego samochodzie. Większość z nas przypomina sobie o tym, że i w kierunkowskazie może dojść do awarii, dopiero kiedy do niej właśnie dochodzi. Co więcej, często jest to awaria, którą trudno wykryć. Kierowca nie widzi przecież zza kierownicy, czy kierunkowskazy w jego samochodzie migają, a inni uczestnicy ruchu mogą tego nie zauważyć, bo uznają, że tym razem kierowca o kierunkowskazie zwyczajnie zapomniał. 

Często zdarza się, że taka awaria nie jest wyłapywana nawet podczas przeglądu technicznego. Niestety nie każdy diagnosta wykonuje swoją pracę na tyle skrupulatnie, aby sprawdzać działania każdej żarówki w sprawdzanym przez siebie samochodzie. Dlatego tak wielu kierowców dowiaduje się o awarii dopiero od policjanta. Niestety taka wskazówka najczęściej wiąże się z mandatem. Mamy jednak dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji.

Sprawdzanie działania kierunkowskazów

Najlepszym sposobem na uniknięcie mandatu za niesprawny kierunkowskaz jest oczywiście upewnienie się, że wszystkie żarówki są sprawne. Niestety nie da się przewidzieć, kiedy żarówka się przepali i aby mieć pewność, że żarówki działają, trzeba by je sprawdzać przed rozpoczęciem każdej podróży. Byłby to oczywiście nie praktyczne, ale nie zmienia to faktu, że sprawdzanie żarówek co jakiś czas już jak najbardziej ma sens. 

Aby to zrobić, co jakiś czas już po odpaleniu samochodu i przygotowaniu się do drogi, wbij luz, zaciągnij hamulec ręczny, włącz wszystkie światła, w tym światła awaryjne, wyjdź z samochodu i obejdź go, upewniając się, że wszystkie lampy świecą. 

Wymiana żarówki w kierunkowskazie

Równie dobrym pomysłem co systematyczne sprawdzanie oświetlenia jest przygotowanie się na jego ewentualną awarię. Dlatego warto pójść w ślady Słowacji, która od kierowców wymaga wożenia ze sobą zestawu zapasowych żarówek i zrobić to samo. Dzięki temu będziesz w stanie pozbyć się problemu od razu po jego pojawieniu się. Może się to okazać zbawienne, jeśli o awarii kierunkowskazu dowiesz się od policjanta. Jeśli ten dowie się, że zaraz usuniesz awarie, na którą zwrócił uwagę i zobaczy, że faktycznie to robisz, to najprawdopodobniej zrezygnuje z wypisania mandatu i ograniczy się do pouczenia.

 

Udostępnij