Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jakie są oznaczenia opon wielosezonowych?

11 września 2022 oznaczenia opon wielosezonowych


W obecnych czasach kierowcy samochodów osobowych mają do dyspozycji dość zróżnicowane rodzaje opon. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najpopularniejszymi oznaczeniami znajdującymi się na oponach.

Opony zimowe

Wśród różnych rodzajów opon można wymienić między innymi opony zimowe. Można na nich znaleźć symbol płatka śniegu, który oznaczany jest jako symbol 3PMSF. Oprócz tego na oponach zimowych umieszczone jest również oznaczenie M+S, czyli Mud + Snow. Związane jest ono z przeznaczeniem opony i określa, że może być ona użytkowana na powierzchniach, które są pokryte błotem oraz śniegiem. Bieżnik opony zimowej jest mocno zarysowany i ma dość głębokie nacięcia, dzięki którym doskonale sobie radzi w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu głębokich nacięć woda lepiej jest odprowadzana z powierzchni opony, co zapewnia lepszą przyczepność na śniegu oraz lodzie.

Opony letnie

Kolejnym rodzajem opon, w które może być wyposażony pojazd, są opony letnie, które także są w odpowiedni sposób oznaczone. Opony letnie różnią się od opon zimowych przede wszystkim bieżnikiem, który ma mniejsze nacięcia na oponach letnich niż na oponach zimowych. Bieżnik w oponach letnich przeznaczony jest jedynie do odprowadzania wody. Na oponach letnich nie znajdują się oznaczenia M+S oraz symbol 3PMSF. Jednak można zauważyć, że guma w oponie letniej jest nieco bardziej twarda niż w oponie zimowej, co ma związek ze specyfiką jej użytkowania. Dzięki temu opony letnie mają lepszą przyczepność na mocno rozgrzanych powierzchniach, które bardzo często można spotkać podczas lata.

Opony deszczowe

Niecodziennym rodzajem opon są opony deszczowe, które nie są zbyt często spotykane. Opony deszczowe są jednym z rodzajów opon letnich. Jednak są one lepiej przystosowane do jazdy po mokrych nawierzchniach niż tradycyjne opony letnie. Opony deszczowe charakteryzują się kierunkową rzeźbą bieżnika, a ich guma stworzona jest z odpowiednich materiałów. Dzięki zastosowaniu opon deszczowych zminimalizowane zostaje ryzyko utraty przyczepności na śliskiej nawierzchni. Jednak opony deszczowe nie powinny być używane podczas upałów, ponieważ nie są dość dobrze dostosowane do nagrzewających się nawierzchni. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten fakt podczas wyboru najlepszych opon do swojego pojazdu. Opony deszczowe najlepiej sprawdzą się w przypadku kierowców, którzy najczęściej poruszają się w typowo deszczowych miejscach.

Opony wielosezonowe

Przez kierowców bardzo chętnie wybierane są opony wielosezonowe, które z powodzeniem mogą być użytkowane przez cały rok. Opony wielosezonowe łączą w sobie zarówno właściwości opon zimowych, jak i letnich. Dlatego uznawane są za najbardziej uniwersalne rozwiązanie spośród wszystkich możliwych i dostępnych dla kierowców. Oznaczenia opon wielosezonowych wyglądają podobnie jak w przypadku opon zimowych. Można na nich znaleźć M+S oraz symbol 3PMSF. Oprócz tego na oponach wielosezonowych znajdują się także takie oznaczenia jak All Weather, All Seasons lub 4Seasons.

Redakcja autonaczas.net.pl

Dzielimy się zdobytym przez lata doświadczeniem i wiedzą o samochodach i motoryzacji. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek motoryzacyjnych i porad dotyczących lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wynajem auta zastępczego
sakwy na motor
Używane modele samochodów Skoda

Jesteś zainteresowany reklamą?