autonaczas.net.pl

Blog tematyczny o motoryzacji i lifestyle'u

Motoryzacja

Jaki olej do silnika benzynowego wybrać?

Jaki olej do silnika benzynowego wybrać?

Wielu kierowców zastanawia się, jaki olej do silnika benzynowego najlepiej wybrać. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami wyboru oleju.

Norma producenta samochodu

Wśród najważniejszych aspektów związanych z wyborem najlepszego oleju do posiadanego przez siebie silnika benzynowego można wskazać normę producenta samochodu. Jest to podstawowy parametr, który oznacza normę określaną przez producenta samochodu. W obecnych czasach wiele firm motoryzacyjnych zamieszcza niezbędne informacje w instrukcjach obsługi pojazdów lub na swoich stronach internetowych. Dzięki temu można się dowiedzieć, jaki olej silnikowy będzie najlepszym wyborem do danego pojazdu.

Klasa jakości oleju silnikowego

Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru oleju silnikowego do swojego pojazdu, jest jego klasa. Na klasę jakości danego oleju powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim w przypadku, gdy nie ma żadnych zaleceń producenta co do wyboru odpowiedniego rodzaju oleju silnikowego. Klasa jakości olejów silnikowych określana jest zarówno przez ACEA, jak i API.

Klasyfikacja ACEA

Klasa jakości oleju silnikowego może być określana między innymi w klasyfikacji ACEA. Zwracając uwagę na tę klasyfikację powinno się sprawdzić, czy na wybranym oleju silnikowym znajduje się litera A, która oznacza, że jest to odpowiedni produkt dla silników benzynowych. Obok litery A znajduje się również cyfra. Im jest ona wyższa, tym oznacza to lepszą jakość wybranego oleju silnikowego.

Klasyfikacja API

Klasa jakości oleju silnikowego może być również oznaczana w tak zwanej klasyfikacji API. W tej klasyfikacji oleje do silników benzynowych oznaczane są literą S. Natomiast obok litery S pojawia się kolejna litera, która odnosi się do norm jakościowych oleju silnikowego. Im litera znajduje się dalej w alfabecie, tym olej silnikowy ma lepsze parametry jakościowe. Wśród popularnych rodzajów olejów silnikowych w tej klasyfikacji można wskazać produkty z takimi oznaczeniami jak SG, SJ lub SL, które są bardzo popularne.

Klasa lepkości SAE

Podczas wyboru najlepszego oleju do silnika benzynowego w swoim pojeździe powinno się zwrócić uwagę także na jego klasę lepkości SAE. Lepkość oleju w dużej mierze zależna jest od temperatury, ponieważ przy niskich temperaturach olej staje się gęstszy. Wybrany olej do silnika benzynowego powinien mieć odpowiedni stosunek lepkości letniej do zimowej. Dzięki temu będzie mógł być użytkowany przez cały rok. Pierwsza wartość w oznaczeniu oznacza lepkość zimową, natomiast druga lepkość letnią.

Baza olejowa

Wśród czynników, które powinno się sprawdzić w przypadku wyboru oleju silnikowego do samochodu benzynowego, jest baza olejowa. Baza olejowa może być zarówno mineralna, jak i syntetyczna lub półsyntetyczna. Olej mineralny jest dość tani i nie cechuje się zbyt wysokim poziomem trwałości. Dlatego lepszym wyborem do silnika benzynowego będzie olej syntetyczny, który charakteryzuje się wyższymi parametrami jakościowymi. Istnieje jeszcze olej półsyntetyczny, który stanowi kompromis pomiędzy dwoma popularnymi rodzajami olejów. Jest on chętnie wybierany przez klientów.

Udostępnij