Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak zrobić prawo jazdy – krok po kroku

25 lipca 2022

Wiele osób, marzy o tym, żeby zrobić prawo jazdy. Są to osoby, które co dopiero ukończyły 18 lat lub starsi. Na zrobienie uprawnień nie jest nigdy za późno! Krok po kroku wytłumaczymy jak zabrać się i przygotować do całego procesu rozpoczęcia przygody z samochodem i jak zrobić prawo jazdy.

Jak zrobić prawo jazdy?

Wizyta u lekarza

Przed rozpoczęciem całego procesu musisz udać się do lekarza. Specjalista zbada cię i wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Zwykle badanie jest formalnością, jednakże lekarz może dodać adnotację do dokumentów, np. nakaz jazdy w okularach. Koszt takiego badania wynosi stale 200 zł. O przeprowadzenie badań, można dopytać w szkole jazdy lub umówić się prywatnie. 

Numer PKK

Czym jest numer PKK? To pytanie pojawia się bardzo często. Jest to skrót od Profil Kandydata na Kierowcę.  Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza należy udać się do urzędu komunikacji, który jest dopasowany do naszego miejsca zamieszkania. Należy złożyć tam wniosek o wydanie numeru PKK, dołączyć do niego zdjęcie i wspomniane już oświadczenie od lekarza. Dopiero po uzyskaniu numeru PKK, możemy wybrać szkołę jazdy i rozpocząć prawdziwy kurs. 

Wybór szkoły jazdy

Kolejnym krokiem w uzyskaniu prawa jazdy jest wybór szkoły. Warto poczytać opinie na temat konkretnego miejsca, popytać wśród starszych znajomych. Istotnym czynnikiem będzie lokalizacja, ponieważ dla własnej wygody lepiej wybrać coś w pobliżu. Ceny kursów są zmienne, ale zaczynają się od 2 tysięcy złotych, a kończą na ponad 3. Standardowa cena wynosi około 2800 zł. Cena jest oczywiście zależna od lokalizacji i renomy szkoły. 

Kurs teoretyczny

Przygodę w szkole jazdy zaczniemy od kursu teoretycznego. Trwa on 30 godzin lekcyjnych (45 minut). Po zapoznaniu się ze znakami i zasadami ruchu drogowego oraz po kursie pierwszej pomocy podchodzimy do wewnętrznego egzaminu teoretycznego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku możemy zacząć kurs praktyczny. 

Kurs praktyczny

Kurs praktyczny trwa 30 godzin zegarowych. Wtedy właśnie po raz pierwszy siadamy za kierownicą. Pierwsze manewry samochodem wykonasz na placu manewrowym. Dalsza nauka będzie kontynuowana w terenie. Instruktor z pewnością zabierze kursantów w typowe miejsca, które mogą pojawić się na egzaminie państwowym. Zwróci uwagę na błędy i pokaże, na jakie pułapki egzaminacyjne uważać. Na ostatnich jazdach zwykle przeprowadzany jest egzamin praktyczny wewnętrzny. Po jego ukończeniu możemy przystąpić do egzaminów państwowych. 

Egzaminy państwowe

Egzamin teoretyczny

Po ukończeniu kursu należy zapisać się na egzamin teoretyczny do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Koszt egzaminu wynosi 30 zł. Przeprowadzany jest w formie testu na komputerze. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku można przystąpić do według wielu, najtrudniejszego etapu, czyli do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny 

Koszt egzaminu wynosi 140 zł. Na egzamin należy zabrać dokument tożsamości. Egzamin składa się z dwóch etapów. Pierwszy to plac manewrowy, gdzie na początku odpowiadamy na pytania dotyczące stanu technicznego pojazdu. Później przygotowujemy samochód do jazdy poprzez np. ustawienie fotela i lusterek. Następnie musimy zaliczyć zadanie na „łuku”. Na sam koniec ruszamy z ręcznego na specjalnej górce i ruszamy na miasto. Na mieście egzaminator wyznacza nam zadania, które musimy wykonać. Jeśli wszystko wykonamy poprawnie, wracamy do ośrodka gdzie, dostajemy wynik egzaminu. Ważne, żeby przed egzaminem się nie stresować, ponieważ to tylko egzamin, do którego możemy podejść ponownie.

Odbiór prawo jazdy 

Po zdanym egzaminie WORD kieruję wniosek do urzędu o wydanie prawa jazdy. Konieczne do odebrania jest umieszczenie opłaty w urzędzie wynoszącej 100,50 zł. Na prawo jazdy czeka się 9 dni roboczych. Bardzo ważne i o czym trzeba pamiętać, że pozytywny wynik egzaminu nie upoważnia nas do kierowania samochodem. Tylko posiadając oficjalny dokument, możemy rozpocząć przygodę jako kierowca. 

DRIFTBLOG

Redakcja autonaczas.net.pl

Dzielimy się zdobytym przez lata doświadczeniem i wiedzą o samochodach i motoryzacji. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek motoryzacyjnych i porad dotyczących lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

części zamienne
Wynajem auta zastępczego
sakwy na motor

Jesteś zainteresowany reklamą?