Egzamin teoretyczny na prawo jazdy to pierwszy etap weryfikacji wiedzy na temat ruchu drogowego.
Jak zdać egzamin na prawo jazdy?
Warto wiedzieć, jak skutecznie przygotować się do tego egzaminu po to, aby odnieść na nim sukces i cieszyć się możliwością podejścia do następnego etapu. Jak wiadomo, każdy chce mieć prawo jazdy oraz własny samochód. Niestety do ruchu drogowego dopuszczone są tylko osoby, które zdały oba egzaminy, a odpowiedni urząd wydał im dokument. Na czym polega egzamin teoretyczny? Jest to test, na którym kandydat na kierowcę musi wskazać prawidłowe odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że pytania egzaminacyjne dobierane są losowo. Egzamin ten przeprowadzany jest na komputerach, które są zabezpieczone przed możliwością ściągania odpowiedzi. Co ważne, w czasie egzaminu, nie ma możliwości powrotu do poprzednich pytań, toteż wszystkie odpowiedzi należy przemyśleć i dopiero potwierdzić wybór. Jakie są to pytania? Są to przede wszystkim różne sytuacje, które mogłyby mieć miejsce w codziennym ruchu drogowym. Egzamin ten nie jest zbyt długi, ponieważ trwa 25 minut.
Egzamin teoretyczny – pytania
Teoretyczna część egzaminu składa się z 20 pytań, które dotyczyć mają podstawowej wiedzy. Co więcej, dla każdej z poszczególnych kategorii dodawany jest zestaw dwunastu pytań związanych ściśle z każdą kategorią z osobna. Co ważne, każde pytanie może mieć tylko jedną prawidłową odpowiedź. Ostatnimi czasy doszło do poważnej zmiany, ponieważ uznano, że należy konkretnym pytaniom nadać wartość, więc nie każde pytanie i odpowiedź są sobie równe. Pierwsza grupa pytań wartościowana jest 3 punktami. Są to pytania o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Druga grupa to pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wagą takich pytań są 2 punkty. Jeden punkt otrzymać można za pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mając to wszystko na uwadze, należy przedstawić, jak rozkładają się te punkty, otóż 10 pytań ma wagę 3 punktów, 6 pytań ma wagę 2 punktów, natomiast, 4 pytania mają wagę jednego punktu. Co ważne, wagi punktowe dodane są również do pytań specjalistycznych. W ich wypadku, 6 z nich ma wagę 3 punktów, 4 pytania mają wagę 2 punktów, 2 pytania oceniane są po jednym punkcie.
Kto zdaje egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Do takiego egzaminu może przystąpić każda osoba, która spełnia wymagania związane ze swoją docelową kategorią. Kandydat musi złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy i w urzędzie wygenerowała specjalny numer profilu kandydata na kierowcę. Kto może zdawać prawo jazdy? Są to osoby, które wcześniej nie miały prawa jazdy, a chcą je posiadać. Drugą grupą są osoby, które przebiły barierę 24 punktów karnych. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które straciły uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Zapisanie się na prawo jazdy nie jest niczym trudnym, ponieważ jest to kwestia zapisania się przez Internet lub osobistego stawiennictwa w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.