Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co spakować na wyjazd – porady i wskazówki

25 lipca 2022

Kiedy mamy zaplanowaną podróż, przychodzi moment, kiedy każdy zadaje sobie pytanie: Co spakować na wyjazd? Nie ma uniwersalnej listy wszystkich przedmiotów, które powinny znaleźć się w naszych walizkach. Jednakże są rzeczy, które za każdym razem warto ze sobą zabrać, ponieważ zawsze się przydadzą. Sprawdź co spakować na wyjazd i jak dobrze zaplanować proces pakowania!

Dokumenty

Kiedy zastanawiamy się co spakować na wyjazd, pierwszą rzeczą, która powinna, przyjść nam na myśl są dokumenty. Bez pokazania dowodu osobistego nie wpuszczą nas na pokład samolotu lub nie przekroczymy granicy danego kraju. Niektóre kraje wymagają paszportu, dlatego warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami do wjazdu do danego państwa. Tak samo sytuacja wygląda ze szczepieniami. Ich potwierdzenie zapewni Międzynarodowe Świadectwo Szczepień. 

Kolejnymi ważnymi dokumentami są ubezpieczenie i karta zdrowia. Udając się w podróż warto zabrać kartę EKUZ (Europejską Kartę Zdrowia). Jej wyrobienie jest darmowe i dostępne w placówkach NFZ. Podstawą każdego wyjazdu jest ubezpieczenie, które w wypadku nieszczęśliwych wypadków, pokryje koszty ewentualnego leczenia. 

Pieniądze

Udając się w jakiekolwiek miejsce na świecie, warto zabrać ze sobą euro lub dolary. Te dwie waluty są najpopularniejsze na całym świecie i warto mieć, chociaż małą ich ilość. Udając się do kraju w strefie Euro najlepiej walutę wymienić w Polsce, po korzystnym kursie. Planując podróż do bardziej egzotycznych krajów, należy sprawdzić informację na temat waluty, obowiązującej w danym państwie. Można ją wymienić na miejscu, korzystając ze sprawdzonych kantorów lub wcześniej w Polsce. Dobrą opcją jest wypłata gotówki z bankomatu na miejscu, jednakże trzeba sprawdzić, czy nasze konto bankowe nie pobiera ogromnych prowizji za tego typu transakcje. 

Kosmetyczka

Co spakować na każdy wyjazd? Kosmetyczkę! Istotne jest, żeby zabrać ze sobą kosmetyki. Obowiązkowo należy spakować krem z filtrem (SPF 30 lub w przypadku jasnej karnacji SPF 50). Podstawowe kosmetyki takie jak szczoteczka do zębów, pasta, kremy nawilżające, dezodorant i inne środki higieniczne. W przypadku podróży samolotem tylko z bagażem podręcznym, łączna pojemność kosmetyków nie może przekraczać 1 litra. A każda buteleczka nie może być większa niż 100 ml. Warto przed wylotem zaopatrzyć się w specjalne puste buteleczki, do których możemy przelać ulubione kosmetyki lub kupić je w mniejszych opakowaniach. Większe płyny możemy zakupić już na miejscu i zużyć je podczas pobytu. Oczywiście te ograniczenia dotyczą lotów tylko z bagażem podręcznym!

Telefon i akcesoria elektroniczne

W dzisiejszych czasach wyjście z domu bez telefonu może być trudne, a co dopiero wyjazd bez niego na wakacje. Telefon jest bardzo istotny, nie posłuży nam tylko jako źródło kontaktu ze znajomymi, lecz w sytuacji kryzysowej pozwoli wezwać pomoc. O zabraniu telefonu pamiętają wszyscy, jednakże istotne są również akcesoria. Ładowarka jest obowiązkowa, ale warto zabrać również powerbank, który w sytuacji braku gniazdka, pozwoli nam podładować telefon. 

Redakcja autonaczas.net.pl

Dzielimy się zdobytym przez lata doświadczeniem i wiedzą o samochodach i motoryzacji. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek motoryzacyjnych i porad dotyczących lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Poznaj kompleksową usługę wynajmu SEAT-a i CUPRY
Jak działa NAJEM długoterminowy aut?
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora leasingu samochodu? 

Jesteś zainteresowany reklamą?