autonaczas.net.pl

Blog tematyczny o motoryzacji i lifestyle'u

Motoryzacja

Co można znaleźć pod maską samochodu?

Co można znaleźć pod maską samochodu?

Obowiązkiem każdego dobrego kierowcy jest wiedza na temat samochodu. Nie musi to być znajomość wszystkich aspektów technicznych. Wystarczą podstawowe lub średniozaawansowane informacje, żeby nasze auto funkcjonowało w odpowiedni sposób. 

Elementy znajdujące się pod maską

Silnik

Silnik to najbardziej oczywisty element, który możemy znaleźć pod maską samochodu. Jest sercem całego samochodu. Wymaga odpowiedniej konserwacji i systematycznej kontroli. Pozwoli to zachować dłuższą żywotność i komfort jazdy. 

Filtr i wlew oleju

Niezwykle istotne elementy samochodu. Olej silnikowy dba o prawidłową pracę silnika, zmniejszając tarcie poszczególnych podzespołów. Dlatego bardzo ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać poziom oleju w naszym samochodzie. 

Sprawdzić poziom oleju możemy specjalnie do tego przeznaczonym bagnetem. Auto musi być na płaskiej powierzchni a silnik zimny. Wyjmujemy bagnet, który przecieramy szmatką. Ponownie wkładamy i wyciągamy, następnie odczytujemy poziom oleju. Jeśli jest zbyt niski, należy go dolać. Dolewaniem oleju lub jego zmianą powinni zajmować się specjaliści. 

Zbiornik na płyn hamulcowy

Kolejnym ważnym elementem jest zbiornik na płyn hamulcowy. Sam płyn odpowiada za poprawne działanie układu hamulcowego. Istotnym jest kontrolowanie poziomu czystości płynu. Jeśli dostaną się do niego zanieczyszczenia, może to zaburzyć prace całego układu. Płyn nie zużywa się, dlatego jeśli zauważymy jego ubytek, natychmiast powinniśmy udać się do serwisu. Układ hamulcowy bez płynu, nie będzie działał poprawnie, co naraża nas na duże niebezpieczeństwo.

Zbiornik na płyn do spryskiwaczy

Kolejnym co możemy znaleźć pod maską samochodu, jest wlew na płyn do spryskiwaczy. Jest to najczęściej wymieniany płyn w samochodzie. Warto pamiętać, że rodzaje płynów dostosowane są do temperatur. Dlatego w zimie należy korzystać z płynu specjalnie przeznaczonego do niskich temperatur. W innym wypadku płyn może zamarznąć, co będzie skutkowało zniszczeniem przewodów. 

Układ chłodniczy 

Pod maską samochodu możemy również znaleźć układ chłodniczy, który działa przy pomocy płynu chłodniczego. Od jego odpowiedniej ilości zależy prawidłowa praca silnika. Płyn zapewnia silnikowi odpowiednie chłodzenie. Dlatego zaleca się kontrole poziomu płynu, a w przypadku jego wycieku należy natychmiastowo udać się do warsztatu. 

Akumulator 

Co można znaleźć pod maską samochodu? Na pewno akumulator. Jest on bardzo istotnym elementem samochodu, odpowiada za całą elektrykę pojazdu. Bez niego uruchomienie silnika jest niemożliwe. Jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga ładowania. 

Co można znaleźć pod maską samochodu? Podsumowanie 

Podstawową wiedzę na temat co znajduje się po maską samochodu, powinien mieć każdy jego użytkownik. Systematyczna kontrola wszystkich elementów pod maską jest wymagana do prawidłowego funkcjonowania samochodu. Zaniedbywanie poszczególnych części samochodu, będzie miało bardzo negatywne konsekwencje. Dbając o samochód, wydłużamy jego żywotność. 

Udostępnij