Podstawą jest odpowiednie wyposażenie warsztatu. Wiedza i doświadczenie nie wystarczą, żeby być skutecznym i szybkim. Wie o tym doskonale każdy fachowiec i to bez względu na branżę. Wyposażenie warsztatów jest bardzo ważne, ponieważ potrzebne są narzędzia funkcjonalne.
Podstawowe wyposażenie warsztatu
W tym artykule wyjaśnimy, które narzędzia warsztatowe stanowią niezbędne minimum. Należy pamiętać, że wyposażenie warsztatu trzeba dopasować do osobistych potrzeb, ponieważ narzędzie muszą odzwierciedlać charakter pracy. Jednak niektóre czynności oraz zadania powtarzają się w każdym typie budowlanych prac. Z pewnych narzędzi korzysta każdy fachowiec i dostępne są w każdym warsztacie. Z pewnością żadna praca nie posunie się do przodu bez narzędzi pomiarowych wysokiej jakości. Oczywistym must have wyposażenia warsztatu jest miara zwijana. Każdy fachowiec powinien nauczyć się obsługi tego narzędzia pomiarowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że miara zwijana przyda się też w domowym gospodarstwie. Miara 3-metrowa z z przyciskiem blokującym taśmę wystarcza na domowe potrzeby. Bardziej profesjonalne powinno być jednak narzędzie do codziennej pracy na budowie. Miara powinna umożliwiać pomiar nie tylko na 5, ale również na 8 metrach. Miara powinna mieć też żebrowaną wkładkę boku, która umożliwia pewny chwyt. Warunki panujące na budowie są naprawdę bardzo ciężkie, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Miara musi mieć też nylonową powłokę taśmy, żeby nie ulegała rdzewieniu lub zarysowaniu. Należy pamiętać, że podstawowym wyposażeniem warsztatu jest oczywiście wkrętak.
Wybór narzędzi
Wybór wkrętaków jest ogromny, dlatego każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. W wersji z wymienianymi grotami można kupić profesjonalny wkrętak. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli połączenie rączki z grotem jest nieruchome oraz solidne. Bogaty zestaw bitów i nasadek tego samego producenta przyda się do wkrętaka. Szybkie i łatwe zmienianie bitów zależnie od potrzeb jest możliwe dzięki magnetycznym końcówkom. Na rynku dostępne są nawet wkrętaki dostosowane do pracy z napięciem do 1000 VA. Ciężko wyobrazić sobie warsztat bez wiertarki. Do materiału, z którymi będziesz pracować powinien być dobrany rodzaj wierteł oraz moc wiertarki. Wiertarki o mocy około 400-650 W wystarczą do niedużych otworów. Wiertarki powyżej 800 W potrzebne są do większych średnic. W sprzedaży dostępne są też specjalne wiertła do szkła, sedniki oraz popularne wiertła przeznaczone do pracy w metalu. Różnią się nie tylko spiralą, uchwytem, ale również materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Trwałość wiertła określa rodzaj materiału, z którego wyprodukowane jest dane narzędzie. Za szybkość odprowadzania urobku odpowiedzialna jest oczywiście spirala. Ma ona także wpływ na przenoszenie mocy młota na wiertło oraz trwałość wiertła. W każdym warsztacie powinny znaleźć się także kombinerki oraz obcęgi. Dzięki kombinerkom można coś przytrzymać lub ścisnąć, więc są bardzo przydatne. Zaokrąglone szczypce o gładkiej powierzchni mają obcęgi.