Akumulator samochodowy jest jedną z części eksploatacyjnych, które w czasie użytkowania się zużywają. Producenci szacują, że żywotność akumulatora wynosi do około 6 lat, choć okres ten oczywiście może być krótszy, gdy bateria ulegnie awarii. Kupując akumulator samochodowy, warto trzymać się kilku zasad – to po to, aby kupić dobry sprzęt i nie stracić pieniędzy. Co jest istotne przy doborze akumulatora? Odpowiedź w artykule!
Akumulator samochodowy – jak dobrać go poprawnie do samochodu?
Kupno nowego akumulatora, zwłaszcza gdy nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, może być niełatwym zadaniem. Trzeba wybrać odpowiednie parametry akumulatora, jego rozmiar, typ czy biegunowość. Wszystkie te dane uzyskamy w profesjonalnym warsztacie samochodowym lub też sklepie sprzedającym akumulatory. Informacje na temat zapotrzebowania samochodu na prąd znajdują się również w instrukcji obsługi pojazdu. Zakup akumulatora warto dobrze przemyśleć, ponieważ musi być on precyzyjnie dopasowany do samochodu – dzięki temu będzie działać bez zarzutu.
Ważny jest dobór odpowiedniego typu – jeśli nie mamy nowoczesnego i naszpikowanego elektroniką pojazdu, możemy postawić na klasyczny akumulator kwasowo-ołowiowy z płynnym elektrolitem. W samochodach z systemem Start/Stop zazwyczaj używa się bardziej zaawansowanych akumulatorów EFB. W pojazdach z systemem Start/Stop lub odzyskiwania energii z hamowania należy natomiast umieścić akumulator samochodowy AGM. Stosuje się go także w autach terenowych, ponieważ jego elektrolit zaabsorbowany jest w macie szklanej. Dzięki temu jest odporny na wstrząsy i duże przechylenia, które są nieodłącznym elementem jazdy w terenie.
Parametry akumulatora – co to w ogóle jest?
Czym dokładnie są parametry akumulatora i dlaczego są tak ważne? To podstawa, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na kupno nowego ogniwa. Podstawowe parametry akumulatora to pojemność oraz prąd rozruchowy. Pojemność podaje się w amperogodzinach i określa ona zdolność baterii do magazynowania energii elektrycznej. Prąd rozruchowy wyraża się w amperach. On z kolei określa jednorazowy wydatek prądu, jaki akumulator jest w stanie wytworzyć. Ważne jest, aby były one odpowiednio dopasowane – zbyt mała pojemność nie będzie w stanie zasilić samochodu w odpowiednią ilość energii, natomiast zbyt duża sprawi, że akumulator samochodowy będzie nieustannie niedoładowany.
Innym równie ważnym parametrem jest napięcie, choć to zwykle wynosi 12 V, gdyż takie instalacje stosowane są w niemal wszystkich samochodach. Wybierając nowy akumulator, powinniśmy także zwrócić uwagę na jego wymiary – gdy te będą znacząco odbiegać od poprzedniego ogniwa, nie będziemy w stanie zamontować nowego akumulatora. Odwrotna biegunowość uniemożliwi nam natomiast podłączenie baterii.
Akumulator samochodowy – wybierz tak, aby nie stracić!
Jak zatem wybrać akumulator samochodowy, aby uniknąć chybionej inwestycji? Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko parametry i typ, ale także markę i odpowiednie miejsce zakupu. Nie każdy sklep, który ma w ofercie akumulatory, sprzedaje wysokojakościowy sprzęt. Lepiej unikać marketów i miejsc niewyspecjalizowanych w akumulatorach, ponieważ nie są one tam przechowywane we właściwy sposób i okresowo doładowywane. Warto postawić za to na takie serwisy jak na przykład Battery Point. Tam w prosty sposób wybierzemy idealny akumulator samochodowy – albo internetowo przez prosty wybór w wygodnej wyszukiwarce, albo telefonicznie przez konsultację z profesjonalnym doradcą. W Battery Point istnieje także opcja umówienia wymiany akumulatora na nowy w jednym z partnerskich warsztatów zlokalizowanych w całej Polsce.
Pamiętajmy, że odpowiedni dobór ogniwa o wysokiej jakości to mniejsze ryzyko awarii. Dlatego czasem lepiej dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić markowy akumulator. Ważne jest też odpowiednie jego zamontowanie – to zadanie lepiej zlecić specjalistom, zwłaszcza jeśli mamy samochód z zaawansowaną elektroniką, którą bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi łatwo można uszkodzić.